مجموعه زیبای تصویری بسم الله – قسمت دوم

3334 روز پیش

از این مجموعه می تونید در کتاب، پایان نامه، مقالات، تحقیقات و هر جایی که نیاز به استفاده از ذکر الله است استفاده کنید. در ادامه قسمت دوم مجموعه بی نظیر بسم الله رو ببینید.

مشاهده قسمت اول مجموعه زیبای بسم الله الرحمن الرحیم

خدای متعال برای اینکه به انسان‌ها بیاموزد که کار را به نام خدا آغاز کنند هم سوره های قرآن و هم ابتدای قرآن را با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز کرده است و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نیز در حدیثی فرمود «هر کاری که به نام خدا شروع نشود ابتر است».

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب مقدس قرآن مجموعه ای از سخن الهی است که در مدت ۲۳ سال به وسیله امین وحی جبرائیل بر قلب نازنین پیشوای گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) نازل گردید که در طول حیات مبارک پیامبر (صلی الله علیه وآله) و زندگی ائمه اطهار (علیهم‌السلام) تفسیر برخی از آیات قرآن از زبان مبارک این بزرگواران بیان شد، اما بسیاری از آیات قرآن توسط مفسران و علمای اسلام بر اساس روایات اسلامی تفسیر شد که نتیجه این تلاش‌ها تاکنون نگارش صدها کتاب تفسیری بوده است.

جمله بسم الله الرحمن الرحیم ۱۱۴ بار بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) نازل شده است؛ در ۱۱۳ سوره به عنوان سرفصل آمده و از آنجا که اول سوره برائت بسم الله نازل نشده و در سوره نمل علاوه بر ابتدای سوره، در آیه «إنّه من سلیمان و إنّه بسم الله الرحمن الرحیم» نیز این جمله مبارکه آمده است مجموعاً ۱۱۴ آیه می‌شود.

«بسم الله الرحمن الرحیم» جزء سوره حمد و دیگر سوره های قرآن به شمار می‌رود -الا سوره توبه- و اگر کسی سوره حمد را در نماز یا غیر نماز، واجب شد که بخواند، اگر این آیهء بسم الله را نخواند سوره را ناقص خوانده، چرا که این آیه جزء سوره ی فاتحه الکتاب است.

بنابر روایتی، احتمالاً برای اولین بار، سلمان فارسی به درخواست ایرانیان ترجمه سوره حمد و «بسم الله الرحمن الرحیم» را انجام داد که در آن ترجمه «بسم الله …» «به نام یزدان بخشاونده» آمده و در ترجمه تفسیر طبری که مترجم آن ناشناس است، به صورت «به نام خدای مهربان بخشاینده» ذکر شده و تا زمان حاضر با اندک تفاوتی به صورت «به نام خداوند بخشنده مهربان» باقی مانده است.

عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.

 1. این نوشته در مطلبی با عنوان مجموعه زیبای تصویری بسم الله - قسمت اول | جواد عوض زاده منتشر شده است

 2. زینب پاسخ

  سلام جالب بود، دستتون درد نکنه

 3. فاطمه پاسخ

  سلام
  خیلی خیلی ممنون از سایت خوبتون، خیلی چیزا دارم یاد میگیرم امیدوار هم هستم که بیشتر هم بشه
  یه درخواست داشتم اونم اینکه لطفا هر دو مجموعه ی بسم الله رو در یک فایل فشرده برای دانلود بزارید. مرسی

  • جواد عوض زاده

   سلام
   در حال حاضر به خاطر مشکلات سرور نمیتونم این کار رو بکنم. ایشاله تا چند ماه دیگه کل مجموعه ها رو برای دانلود مستقیم قرار خواهم داد.

 4. محمد پاسخ

  بسیار عالی از مطالب خوبتون.
  چرا دانلودش رو هنوز نگذاشتید؟

 5. مرضیه توکلی پاسخ

  سلام دستتان دردنکند اگرمیشود آموزش اکسس هم بگذارید