مجموعه زیبای تصویری بسم الله – قسمت اول

3334 روز پیش

در پی جستجو توی سیستمم این مجموعه زیبای بسم الله رو پیدا کردم که برای استفاده شما دوستان اینجا منتشر می کنم. البته یادم نیست این مجموعه بسم الله رو از کجا گرفته بودم به همین دلیل پیش پیش عذر من رو به دلیل عدم درج منبع بپذیرید!

از این مجموعه می تونید در کتاب، پایان نامه، مقالات، تحقیقات و هر جایی که نیاز به استفاده از ذکر الله است استفاده کنید. در ادامه قسمت اول مجموعه بی نظیر بسم الله رو ببینید.

مشاهده قسمت دوم مجموعه زیبای بسم الله الرحمن الرحیم

خدای متعال برای اینکه به انسان‌ها بیاموزد که کار را به نام خدا آغاز کنند هم سوره های قرآن و هم ابتدای قرآن را با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز کرده است و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نیز در حدیثی فرمود «هر کاری که به نام خدا شروع نشود ابتر است».

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب مقدس قرآن مجموعه ای از سخن الهی است که در مدت 23 سال به وسیله امین وحی جبرائیل بر قلب نازنین پیشوای گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) نازل گردید که در طول حیات مبارک پیامبر (صلی الله علیه وآله) و زندگی ائمه اطهار (علیهم‌السلام) تفسیر برخی از آیات قرآن از زبان مبارک این بزرگواران بیان شد، اما بسیاری از آیات قرآن توسط مفسران و علمای اسلام بر اساس روایات اسلامی تفسیر شد که نتیجه این تلاش‌ها تاکنون نگارش صدها کتاب تفسیری بوده است.

جمله بسم الله الرحمن الرحیم 114 بار بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) نازل شده است؛ در 113 سوره به عنوان سرفصل آمده و از آنجا که اول سوره برائت بسم الله نازل نشده و در سوره نمل علاوه بر ابتدای سوره، در آیه «إنّه من سلیمان و إنّه بسم الله الرحمن الرحیم» نیز این جمله مبارکه آمده است مجموعاً 114 آیه می‌شود.

«بسم الله الرحمن الرحیم» جزء سوره حمد و دیگر سوره های قرآن به شمار می‌رود -الا سوره توبه- و اگر کسی سوره حمد را در نماز یا غیر نماز، واجب شد که بخواند، اگر این آیهء بسم الله را نخواند سوره را ناقص خوانده، چرا که این آیه جزء سوره ی فاتحة الکتاب است.

بنابر روایتی، احتمالاً برای اولین بار، سلمان فارسی به درخواست ایرانیان ترجمه سوره حمد و «بسم الله الرحمن الرحیم» را انجام داد که در آن ترجمه «بسم الله …» «به نام یزدان بخشاونده» آمده و در ترجمه تفسیر طبری که مترجم آن ناشناس است، به صورت «به نام خدای مهربان بخشاینده» ذکر شده و تا زمان حاضر با اندک تفاوتی به صورت «به نام خداوند بخشنده مهربان» باقی مانده است.

عبارت «بسم اللّه الرحمن الرحیم» نخستین عبارت قرآن است که در اول سوره علق (اقرا) بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نازل شد و در احادیث شیعی این عبارت سرآغاز قرآن معرفی شده است.

 1. این نوشته در مطلبی با عنوان مجموعه زیبای تصویری بسم الله - قسمت دوم | جواد عوض زاده منتشر شده است

 2. susan پاسخ

  واقعا بسم الله الرحمن الرحیم کلمه بسیار زیباییه

  • َAlphaGamer.exe

   کلمه نیست جمله است

  • کریمی

   داداش جمله نیست عبارته

 3. nazi پاسخ

  بسیار عالی بود

 4. برند لکسیون پاسخ

  بسیار عالی بود

 5. برند لکسیون پاسخ

  بسیار عالی و زیبا بود

 6. Mostafa پاسخ

  ایرادی نداره که از این کارها توی کارهای پولی هم استفاده کنیم؟ ممنون

 7. م.sh پاسخ

  خیلی زشت بود

  • sh

   خودت زشتی

 8. داداش پاسخ

  داداش عبارته

 9. مهدی پاسخ

  حیف این همه هنر ایرانی که خرج کلمات بیگانه عربی بشه

  • علی

   ان شا الله با خدا بیگانه نباشی