تفاوت شرکت های سهامی خاص و مسئولیت محدود

4124 روز پیش
 1. در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکا حداقل 2 نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل 3 نفر می باشد.
 2. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص یک میلیون ریال است.
 3. در شرکت سهامی خاص حداقل 35%سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و 65% در تعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود با کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقرار به دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.شرکت
 4. انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهام خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 5. مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین ممکن که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند.
 6. انتخاب روزنامه کثیر الانتشار در شرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
 7. شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص سهل تر و در شرکت با مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد.
 8. مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص توسط هیات رئیسه ای مرکب از یک نفر رئیس و در نفر ناظر و یک نفر منشی که از بین سهامداران انتخاب می شوند اداره می گردد. در شرکت با مسئولیت محدود اداره مجامع عمومی شرکت توسط هیات نظار در صورتی خواهد بود که تعداد شرکا آن از 12 نفر بیشتر باشد.
 9. در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود شرکت در افزایش سرمایه اختیاری است.
 10. سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند.
 11. مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکا یا خارج انتخاب می شوند . انجام وظیفه خواهند نمود.
 12. تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکا تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.
 13. حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
 14. تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت می گیرد . شرکا در این خصوص دارای مسئولیت می باشند. تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناس رسمی دادگستری خواهد بود.

بازدیدکنندگان عزیز توجه داشته باشید که اطلاعات ذکر شده در بالا مربوط به زمانی بوده که بنده قصد ثبت شرکت رو داشتم و بنا به نیازم به دنبال یادگیری تفاوت ها گشتم و با توجه به تمام مراجع مورد استفاده، خلاصه مطالب بالا را بدست آوردم. هم چنین لازم به ذکره که من هیچ گونه دانش و اطلاعات اضافی نسبت به ثبت شرکت ها نداشته و تنها برای فواید آن برای شما این مطلب را منتشر کردم و این یعنی من شرکت ثبت نمی کنم! پس در صورتی که سوالات تخصصی دارید به یک مرجع معتبر مراجعه کنید!

منبع: کتاب قانون تجارت و برخی از سایت ها و وبلاگ ها
 1. مسعودی پاسخ

  بسیار آموزنده و مفید ، سپاسگذارم

 2. یاسر حیدری پاسخ

  خیلی ممون از راهنماییت دوست عزیز

 3. کرمی پاسخ

  ممنون دوست عزیز توضیحات کاملی رو دادین

  • محمودی

   خیلی عالی بود ممنون از شما .

 4. امین رنجبر پاسخ

  سپاس فراوان از شما و راهنمائیتان
  سوال:
  با توجه به اینکه تمامی مراحل از ثبت تا اداره و انحلال شرکت از نوع مسئولیت محدود بسیار سهل تر از شرکت سهامی خاص است، لزوم تشکیل شرکت سهامی خاص از نظر شما جیست؟
  آیا شرکت مسئولیت محدود برای انجام فعالیت خاصی دارای محدودیت است؟
  یا در عرف تجاری اعتبار این دو شرکت با هم متفاوت است؟
  یا…؟

  • جواد عوض زاده

   سلام دوست من، پاسخ به سوال های شما نیاز به دانش تخصصی در این زمینه داره و مطلبی که منتشر شده مربوط به تحقیق من در رابطه با تفاوت این دو مدل است و بجز مطالب ذکر شده من دانشی در این زمینه ندارم. بهتره برای دریافت جواب سوالاتتون به مراکز تخصصی تر مراجعه کنید.
   با آرزوی موفقیت

 5. مهدی پاسخ

  سلام

  دوست عزیزتشکرازتوضیحات

  من یک مهندس عمران هستم که میخواهم یک شرکت مجری زیصلاح حقوقی ثبت کنم -بعضی ازهمکاران شرکت بامسئولیت محدودثبت کرده اندودرحال فعالیت هستندوبعضی دیگرهم شرکت سهامی خاص -حالا من موندم که کدام ازاین دوبهتره -درضمن نوع فعالیت میشه: خدمات اجرای ساختمان-همچنین این دوتاشرکت درپرداخت مالیات مستقیم وارزش افزوده چه تفاوتی باهم دارند-ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.باتشکرفراوان

  • جواد عوض زاده

   وضعیت پرداخت مالیات و ارزش افزوده تا اونجایی که بنده اطلاع دارم، تفاوتی نمیکنه. ولی محض اطمینان می تونید در این باره از منابع موثق سوال کنید.
   در رابطه با مدل شرکت مورد نیاز شما، فکر می کنم در هر هر دو مدل می تونید فعالیت کنید. البته معمولا در اینگونه موارد شرکت مسئولیت محدود ثبت می کنند، ولی نظر نهایی با شماست.

 6. shenase پاسخ

  واقع مفید بود، خیلی هم از سایت مرتب و کاملتون خوشم اومد. من قبل از این تفاوت این دو شرکت رو نمی دونستم و می خواستم سهامی خاص ثبت کنم. کل برگه هاش رو هم پر کرده بودم. ولی بعد از خوندن این مقاله فهمیدم که چیزی که می خواستم دقیقا با مسئولیت محدود هست. حالا دو سوال دارم:
  باب توجه به چیزی که در اخر بند 12 نوشتید، می شه شرکا اساس تقسیم سود رو سهام بذارن برای شرکت با مسئولیت محدود؟
  2. سهام شرکت سهامی خاص حتما باید در بورس عرضه بشه؟ با تشکر از جوابتون

  • جواد عوض زاده

   همونطور که ذکر شد برای کسب اطلاعات بیشتر به یک منبع موثق مراجعه کنید! ولی تا اونجا که میدونم:
   1. در مجموع فرقی نمیکنه. تو سهامی خاص اسمش سهامه، تو مسئولیت محدود سرمایه. در کل به نسبت محاسبه میشه.
   2. بازم تا اونجا که میدونم: نه! الزامی به ارائه سهامی خاص تو بورس نیست.

 7. حامد پاسخ

  خيلي خوب بود. واقعا ممنون

 8. محمد پاسخ

  بخاطر راهنمایی های خوبتان ممنونم . خیلی مفید بود .
  قابل ستودن است ، اینکه هر موردی را که نمی دانید یا شک دارید صراحتا” به مخاطب می فرمایید که به منابع دیگر رجوع شود و نظر غیر کارشناسانه نمی دهید .
  موفق و پیروز باشید .

 9. محمد پاسخ

  با سلام میخواستم بدانم در شرکت های سهامی خاص قدرت اصلی با چه کسی است و اگر مدیر عامل با 50% سهم باشد کسی قادر به عوض کردنش است ؟ با تشکر

  • جواد عوض زاده

   دوست عزیز من اطلاعات کاملی در این زمینه ندارم و نمیتونم کمکتون کنم ولی حدس میزنم برای جلوگیری از بروز مشکل نیاز به 51 درصد سهم دارند.

 10. سامان پاسخ

  سلام
  وقتی یه مطلبی و کپی میکنید ذکر منبع اون الزامیه .
  تا خوانندگان این مطلب متوجه بشوند که این مطلب کپی شده و سئوال مطرح نکنند.

  • جواد عوض زاده

   سلام دوست عزیز
   این مطلب کپی محض نبوده و زمانی که نیاز به اون کار داشتم این نکته هارو برای خودم جمع آوری کرده بودم. بعد از مدتی به ذهنم رسید که برای استفاده عموم تو سایتم بزارم تا شاید به کار کسی بیاد و از اونجایی که منابع در تهیه زمان مهم نبودن، جمع آوری نکرده بودم و به همین دلیل هم چیزی ننوشتم.
   تنها منبعی که تو خاطرم مونده، کتاب قانون تجارت هست که به انتهاب مطلب اضافه شد.
   و به صورت کلی در این سایت جز موارد خاص، من هیچ چیزی رو کپی نمیکنم. با تشکر از یادآوری شما : )

 11. سامان پاسخ

  http://www.vivannews.com/Pages/News-30100.aspx
  این لینک اصل مطلب هست
  من نخواستم در ابتدای امر این لینک و بگذارم .
  مو به مو همون کلماته … و دقیقا کپی پیست شده .
  اشکالی نداره که کپی بگذارید اما ذکر منبع فراموش نشه و میتونستی هم نگی اصلا کپی محض نبوده …
  در هر صورت موفق باشید .

  • جواد عوض زاده

   دوست من، دلیلی نداره من بخوام در این مورد بی اهمیت دروغ بگم. ولی چون شما این شبهه رو وارد کردین بهتره کمی دقیقتر بررسی کنیم. من این مطلب رو با حساب امروز 1148 روز پیش منتشر کردم (بالا سمت چپ میتونید ببینید) که دقیقا میشه 23 اکتبر 2011 که به شمسی برابر با 1 آبان 1390 هست. در حالی که سایتی که شما معرفی کردین این مطلب رو در تاریخ دهم فروردین 1392 یعنی بیش از یک سال و نیم بعد از اون زمان منتشر کرده. شاید بهتر بود این موارد رو قبل از ذکر این نکته بررسی می کردین. البته مساله ای نیست و فکر کنم اگه این متن رو روی اینترنت سرچ کنید، چند 10 سایت دیگه هم پیدا کنید.

   و اما در مورد اصل موضوع، دلیلی نداره که من بخوام منکر کپی بودن چیزی بشم! اگه باشه زیرش مینویسم و اصلا هم برام مهم نیست. اینجا که کسی چیزی از بابت این مطالب نمیخواد به من بده! ولی از اونجایی که حافظه خوبی ندارم یه لحظه بعد از خوندن مطلب شما به شک افتادم که شاید اینطوری باشه و اگه واقعا هم بدین شکل بود حتما تصحیح میکردم. سایتی که بهش اشاره کردین آمار بازدید 68940 نفری رو نشون میده که اگه درست باشه چند ده برابر بازدید از این صفحه فعلی هست. ولی این دلیل نمیشه که اون مرجع باشه و من کپی!

   هر چند سخته ولی سعی کنید زود قضاوت نکنید.

 12. مهران کاشفی پاسخ

  از اینکه وقت گذاشتید و جستجو کردید و اطلاعاتتون را جامع و مفید در اختیارمون گذاشتی، ازت ممنونم.

 13. فرق شرکت با پیمانکاری چیه؟ پاسخ

  بعضیا برای شرکت در مناقصات محدود از کلمه پیمانکاری….استفاده میکنن و
  معمولا با اسم شرکت باید در مناقصات شرکت کنند. حال سوالم اینه که این دو فرقی از لحاظ قانونی دارند یا نه

  • جواد عوض زاده

   سلام. پیشنهاد می کنم سوالتون رو از مراجع مطمئن تر بپرسید.
   ولی میدونم که تو اسم شرکت میشه از کلمات خاص استفاده کرد که تائیری تو نام نداره و بود و نبودش فرقی نمیکنه.

  • mohsen

   شرکت یه بنگاه اقتصادی که بمنظور کسب انتفاع اقتصادی تاسیس میشه و مطابق با مفاد قانون تجارت علاوه بر مشخص بودن اسم شرکت باید بلافاصله نوعش هم مثل سهامی خاص، مسئولیت محدو و …. تعیین بشه، تا نحوه برخورد حقوقی با اون همونطور که در قانون تجارت تعریف شده صورت بگیره.
   اما درخصوص لفظ پیمانکاری باید گفت این کلمه صرفا نوع فعالیت عملیاتی شرکت رو مشخص میکنه و هیچ ارتباطی با شخصیت حقوقی شرکت نداره.

 14. مجید پاسخ

  سلام دوست عزیز . ممنون از مطالب مفید ارایه شده . خیلی استفاده کردم

 15. میثم پاسخ

  ممنون از راهنماییت لطف کردی

 16. رضا رضایی پاسخ

  از یک کارشناس اداره ثبت من تفاوت این دو شرکت را پرسیدم ایشان به من گفت که به شرکت های سهامی خاص در مناقصات بهتر از مسئولیت محدود ارزش قائل میشند

 17. علی پاسخ

  اگه اطلاعات کامل نداری کلا نباید دررابطه با موضوع مطلب بنویسی تو سایت اقای عوض زاده

 18. اکبر پاسخ

  سپاسگزارم از اینکه زحمت کشیدید و این مطالب گذاشتید

 19. سرگیر پله پاسخ

  سلام سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید
  ariyaemen.com
  آدرس سایت مااست خوشحال میشیم که ه سایت ما سر بزنید ممنون