آدم باید دلش پاک باشه؟

2796 روز پیش

احتمالا شما هم جمله‌ی آدم باید دلش پاک باشه رو زیاد شنیدید؟ یا شاید خودتون ازش استفاده می‌کنید!؟ معمولا وقتی صحبت از دین یا امور مرتبط با اون میشه، یکی از راه‌های در رفتن از دلیل و پاسخ این جمله هست!

پاک بودن دل رو شاید بشه به عنوان پیش نیاز ذکر کرد ولی قطعا نمیشه با این جمله منطق پشت دستورات دین رو زیر سوال برد! اگه قرار به این بود چه کاری بود این همه آدم هزار و چند صد سال معطل شدن! از اون اول میگفتن آقایون خانوما دلاتون رو پاک کنید که همه میرین بهشت! نماز و روزه و خمس و زکات و حجاب و … اینا همه الکیه، سرکار بودین!!

به هر حال هر چی به زوایای مختلف معانی‌ای که میشه از این جمله برداشت کرد فکر میکنم نمیتونم درک درستی ازش داشته باشم. اگه شما احتمالا از این جمله استفاده می‌کنید خوشحال میشم دلیل و منظورتون از گفتن این جمله رو بدونم شاید یکی از سوالام حل شه!

 1. رامین فیروز پاسخ

  سلام

  خوشبختانه من جزو این دسته افراد نیستم که برای راحت کردن خودم از قید و بند ها این جمله یا مشابه اون رو بگم.
  منظور شما اینه که این حرف برای افراد شده یک بهانه برای شانه خالی کردن. من هم موافقم اما بحث فقط این یک جمله نیست!.
  انسان ها علاوه بر خیلی از خصوصیاتی که دارن مثل حس تمایل به زیبایی، یه حس مشترک دیگه هم دارن که اون تنبلیه! مدام دنبال چیزایی می گردیم که راحت باشن و کار زیادی لازم نداشته باشه. توی دین هم غالبا اینطوری هستیم. جالبه که بعضی ها برای این تنبلی فلسفه هم می بافن. فلسفه ها! نه چند تا جمله ساده مثل این… یعنی عیناً مصداق همین ضرب المثل هستن: آدم تنبل، عقل چهل وزیر رو داره.
  این جمله «آدم باید دلش پاک باشه» یکی از اون بیشمار حرف هاییه که این افراد استفاده می کنن. اگه سر این جمله باهات کنار هم بیان، باز یه حرف جدید می زنن…
  یه بنده خدایی می گفت کسی که دلش پاک باشه، باطنش درست باشه، ظاهرش هم درست میشه یعنی از کوزه همان برون تراود که در اوست.

  سایت خیلی خوبی دارید. داشتم آموزش گیت رو می خوندم که چشمم به این مطلب خورد.
  فقط ربط ابرچسب بستی پاک رو به این نوشته نفهمیدم!

  یا حق

 2. علی پاسخ

  منم با اقا فیروز موافقم ما بخاطر تنبلی از کلمه پاکی استفاده میکنیم خیلیامون همین جوری جلو میریم
  اما خیلیامون پشت کارای ب ضاهر خوب کارای وحشتناکی ام انجام میدیم من نمیگم کارایی ک خدا گفته انجام ندیم مثلا نماز خوندن من میگم اقا نماز نخون وقتی ب اشتباه میخوای زتدگی کنی یا اگه میخوای بخونی باید لیاقتشو پیدا کنی یعنی باید قبل از اینکه ب پیشگاه خدا بری پاک و منزه بشی.
  و در جواب اقای عوض زاده باید بگم ک وای بر ما ک چقدر کوته فکریم 🤦‍♂️🤦‍♂️
  ایا ما بخاطر ستایش کردن اومدیم رو زمین؟
  یا اصلا بخاطر بهشت رفتن ما داریم نماز میخونیم؟