رفع مشکل خطای داخلی سرور در وردپرس (خطای 500)

3516 روز پیش

اگه مدتی هست که از وردپرس استفاده می کنید شاید حداقل یک‌بار با خطای 500 یا خطای داخلی سرور(HTTP 500 Internal Server Error) مواجه شدید! اگه نه شاید در آینده با این مشکل مواجه بشید. این خطا یکی از عمده خطاهایی است که ممکنه کاربران تازه کار وردپرس رو به دردسر بندازه. در این حالت معمولا عدم اطلاع از مشکل به‌وجود اومده منجر به اشتباهاتی میشه که مدیران وب‌سایت‌ها انجام میدن و یکی از اون‌ حذف و نصب مکرر وردپرس، در نتیجه عدم رفع مشکل و دل شکستگی از وردپرس میشه! همیشه درک درست شرایط و دانستن آنچه اتفاق افتاده منجر به کاهش زمان تلف شده برای رفع مشکل خواهد شد. خطاهایی همچون عدم امکان اتصال به دیتابیس(error establishing database connection) یا صفحه سفید مرگ وردپرس(white screen of death) از جمله مشکلات مکرری هست که معمولا برای کاربران این سیستم مدیریت محتوا پیش می آید که به راحتی با دانستن راه‌حل می توان آن‌ها را نیز حل کرد. در این مقاله با بررسی تمام حالت های ممکن برای خطای داخلی سرور یا کد خطای 500 (Internal Server Error)، راه حل مناسب را برای حل این مشکل به شما آموزش خواهم داد. حتی اگر این اتفاق برای شما هنوز رخ نداده پیشنهاد می‌کنم با صبر این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا آمادگی خود را در شرایط خاص برای رفع ایراد بالا ببرید.خطای داخلی سرور(Internal Server Error)

چرا خطای داخلی سرور(Internal Server Error) رخ می‌دهد؟

این خطا ارتباطی به وردپرس نداشته و ممکن است برای هر سیستم مدیریت محتوای دیگر و یا کدی خاص رخ دهد. با توجه به ماهیت این خطا، هیچ پیامی به توسعه دهنده‌گان نمایش داده نمی‌شود! سوال درباره چگونگی رفع این خطا مشابه درخواست از دکتر برای رفع بیماری بدون هیچ نشانه ای است! به طور معمول این خطا در وردپرس به دلیل مشکل در یک پوسته یا افزونه خاص است. البته این امکان نیز وجود دارد که فایل .htaccess مشکل را ایجاد نموده و یا سرور با مشکل کمبود حافظه پی‌اچ‌پی(PHP memory limit) مواجه باشد. لازم به ذکر است که طبق بازخوردهای گرفته شده خطای داخلی سرور معمولا هنگام ورود به پنل مدیریت وردپرس رخ داده و وب‌سایت در حالت عادی بدون مشکل نمایش داده می‌شود.
حالا حالت های ممکن را با هم مرور کرده و برای رفع خطا سعی خودمان را می‌کنیم

چک کردن خطاهای احتمالی در .htaccess

نخستین موردی که در مواجهه با خطای داخلی سرور (Internal Server Error) باید چک شود احتمال بروز مشکل از جانب فایل .htaccess موجود در پوشه اصلی وب‌سایت است. برای رفع این مورد شما دسترسی سرور به این فایل را قطع کنید که می توان این عمل را با تغییر نام فایل .htaccess به نامی هم‌چون .htaccess_old استفاده کرد. شما می‌توانید از طریق FTP به سرور خود متصل شده و نام این فایل را تغییر دهید. هم‌چنین امکان تغییر نام در کنترل پنل هاست شما از طریق File Manager نیز وجود دارد. فایل .htaccess را می توانید در همان پوشه اصلی، جایی که پوشه‌هایی هم‌چون wp-content, wp-admin و wp-includesوجود دارند بیابید.
پس از تغییر نام فایل .htaccess دوباره برای ورود به سایت تلاش کنید. اگر مشکل رفع شده به افتخار خودتان آرام دست بزنید! هنوز کار به اتمام نرسیده و شما باید در پنل مدیریت وردپرس از بخش تنظیمات وارد پیوند یکتا(Settings » Permalinks) شده و بر روی ذخیره کنید تا تنظیمات مربوط به پیوندهای شما مجددا در فایل .htaccess جدیدی ساخته شود. درصورتی که این عمل را انجام ندهید امکان داره که با خطای 404 هنگام مشاهده نوشته‌ها یا برگه‌ها مواجه بشید!
اگر مشکل شما با تغییر نام فایل .htaccess هم‌چنان پابرجاست پس ادامه مقاله را دنبال کنید.

افزایش محدودیت حافظه پی‌اچ‌پی (PHP memory limit)

گاهی استفاده بیش از حد یکی از عناصر وردپرس یا کمبود منابع تخصیص داده شده توسط مدیریت هاست که به نام محدودیت حافظه پی‌اچ‌پی (PHP memory limit) شناخته میشه، منجر به بروز خطای داخلی سرور (Internal Server Error) میشه.
اگر تنها هنگام ورود به پنل مدیریت وردپرس با خطای داخلی سرور (Internal Server Error) مواجه شدید به روش زیر این مشکل رو مرتفع سازید.
یک فایل جدید به نام php.ini ساخته و عبارات زیر را در آن کپی کنید.

suhosin.simulation = On
extension=pdo.so
extension=pdo_mysql.so
upload_max_filesize = 64M
post_max_size = 64M
max_execution_time = 300
memory=64MB

سپس فایل را ذخیره کرده، سپس آن را توسط FTP یا FileManager به پوشه /wp-admin/ موجود در هاست خود انتقال دهید.
مشکل درصد زیادی از کاربران با این روش خواهد شد.
اگر مشکل شما برطرف شد به خاطر داشته باشید که این روش موقتی است. دلیل این حرف استفاده بیش از حد منابع سیستم است که می تواند به وسیله کدنویسی ضعیف و بی برنامه در یک افزونه یا وجود مشکل در توابع پوسته به‌وجود اومده باشه.
پیشنهاد ما به شما در این مواقع تماس و درخواست صورت عملیات‌ها(logs) از مدیریت سرور و درخواست کمک برای رفع دائمی این مشکل است.
اگر مشکل شما پس از افزایش محدودیت حافظه پی‌اچ‌پی (PHP memory limit) هم‌چنان پابرجاست پس شما در ادامه راه سخت تری را برای رفع ایراد روبروی خود دارید. ولی نگران نباشید و ادامه مقاله را دنبال کنید.

غیرفعال سازی تمام افزونه‌ها

اگه با روش‌های ذکر شده قبلی مشکل شما مرتفع نشد پس احتمال داره که این مشکل از جانب یک افزونه خاص باشه. گاهی اوقات دو افزونه با هم تداخل دارند و باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شوند. حل این مشکل نیازمند زمان بیشتری به نسبت روش‌های بالاست. در این حالت در ابتدا شما باید تمام افزونه‌ها را غیرفعال کنید.

اگر با غیرفعال کردن همه افزونه‌ها مشکل برطرف شد پس شما می‌دانید که این یکی از این افزونه‌ها دارای مشکل بوده است. پس به راحتی افزونه‌ها را یکی یکی فعال کرده و افزونه مشکل دار را پیدا کنید. در صورتی که استفاده از این افزونه ضروری است، نویسنده آن را از مشکل بوجود آمده مطلع سازید تا خطای پیش آمده را برای شما برطرف سازد.

آپلود مجدد هسته وردپرس

اگر با غیرفعال‌سازی افزونه‌ها مشکل برطرف نشد شما می‌توانید پوشه‌هایwp-admin و wp-includesرا با نسخه جدید آن را جایگزین کنید. با این کار اطلاعات شما پاک نخواهند شد و تنها در صورت وجود مشکل از جانب هسته وردپرس، مشکل برطرف می‌گردد.

درخواست از شرکت ارائه دهنده هاست!

Internal Server Errorاگر هیچ کدام از روش‌های بالا کارساز نبود، وقت آن می‌رسد که با مدیریت سرور خود تماس گرفته و مشکل را به اطلاعشان برسانید. آن‌ها با دسترسی بیشتری که دارند صورت عملیات‌ها(logs) را بررسی و متوجه مشکل می‌شوند.
این‌ها تمام روش‌های ممکن برای رفع مشکل خطای داخلی سرور (Internal Server Error) در وردپرس بود. در صورتی که با یکی از روش‌های بالا مشکل شما برطرف شده، لطفا تجربه خود و روشی که برای شما مفید بوده را در دیدگاه‌ها بیان کنید تا سایرین هم از این تجربیات استفاده نمایند. تجربه شما می تواند شامل تعداد دفعات بروز این مشکل در گذشته، روش حل آن باشد. در صورتی که شما با روشی به جز روش‌های ذکر شده، مشکل خطای داخلی سرور را برطرف نموده‌اید، لطفا از طریق دیدگاه ما را در جریان این روش قرار داده تا این مقاله کامل شود.
در انتها امیدوارم تونسته باشم قدمی رو جلوی راه شما قرار بدم تا راحت‌تر زندگی کنید…

 1. علی پاسخ

  سلام خسته نباشید من چت روم نصب کردم سالم بود تمام فایلارو پاک کردم الان چت روم نصب می کنم داخل چت روم نمیشه با مدیر صحبت کردم گفته مشکل از error log است من نمی دونم چطور این مشکل را برطرف کنم

 2. این نوشته در مطلبی با عنوان دومین سالگرد با تاخیر | جواد عوض زاده منتشر شده است

 3. iman پاسخ

  سلام
  در مورد سایت من باید چند بار ریفرش کنم تا یه بار کارم انجام بشه هی همین ارور رو میده
  راهنمایی کنید ممنون میشم

 4. mostafa پاسخ

  خدا خیرت بده، مشکلم حل شد

 5. علی پاسخ

  دمتون گرم

 6. farzin پاسخ

  سایت من بصورت موقت دچار این ارور میشه
  مثلا ۲ دقیقه این ارور رو سایت هست و بعد از دو دقیقه خود به خود خوب میشه !
  مشکل از کجاشه ؟

  • جواد عوض زاده

   باید تمام جوانب بررسی بشه ولی احتمال مشکل از سمت سرور برای شما هست

 7. آموزش php پاسخ

  نکته های خوبی رو بیان کردی…احسنت

 8. A--z پاسخ

  سلام
  من روی سایت وردپرسی کار میکردم ,تنها یک کد پی اچ پی مربوط به اسلایدر را در فایل وارد کردم که سایت با این مشکل مواجه شد .کد پی اچ پی را پاک کردم اما بازهم همین مشکل را دارد.یعنی تغییری در سایت انجام نشده, به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟

  • جواد عوض زاده

   سلام
   توضیح شما کامل نیست و نمیشه نظر داد!
   بستگی داره که چه کدی باشه و اینکه کامل برش داشتید یا نه

 9. فرهنگ پاسخ

  من یک سایت وردپرسی دارم که وقتی منوشو اضافه میکردم این ارور داد و الان به فهرست منو ها نمیره و این ارور میاد
  Fatal error: Out of memory (allocated 135266304) (tried to allocate 36447309 bytes) in /home/shahinma/public_html/wp-admin/includes/nav-menu.php on line 928
  از هرکس که کمک خواستم نتونست کاری کنه به هاستینگمم گفتم گفت هاست اشتراکی این مشکلو داره از برنامه نویس کمک بگیر.
  لطفا کمکم کنید
  پاسخ دهید

  • جواد عوض زاده

   سلام
   سایت شما بیشتر از حد تخصیص داده شده توسط هاستینگ نیاز داره که منجر به این خطا میشه.
   متاسفانه هاست های اشتراکی مشکلات زیادی از این دست دارن.

 10. فرهنگ پاسخ

  الان من چیکار کنم؟لطفا کمک کنید

  • جواد عوض زاده

   همین سایتی که ثبت کردین مشکل داره؟
   میتونید سرویس دهنده هاست رو تغییر بدید ولی هاست اشتراکی کلا این مشکلات رو داره. به دلیل مشکلات و پیچیدگی زیاد تم شما این مشکل رخ داده که مشکل بخش زیادی از تمپلیت‌های آماده هست.

 11. امین جوانمرد پاسخ

  سلام.خسته نباشید.از مطلب خوبیتون ممنونم . من دقیقاً همین مشکل رو در وردپرس داشتم. بعد از بررسی،متوجه شدم که وقتی یکی از افزونه ها رو به روز رسانی میکنم،این مشکل به وجود میاد…نسخه ی قدیمی همان افزونه را اپلود کردم و مشکل حل شد.

 12. اسماعیل پاسخ

  سلام
  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون
  مشکل من در قسمت هسته وردپرس بود که خدا رو شکر حل شد
  بازم ممنون و موفق باشید

 13. abolfazl پاسخ

  سلام
  ببخشید یه سئوال داشتم من یک قالب برای ورودپرس طراحی کردم
  اما وقتی روی یک پست کلیک می کنیم یک پست دیگه باز میشه و لینک ها درست کار نمی کنه و وقتی هم صفحه رو رفرش می کنم پست های صفحه اول کلا عوض میشه و یه پست های دیگه میاد وهمیشه اینجوریه حالا نمی دونم باید چه کار کنم لطفا راهنماییم کنید….
  جوابمو به ایمیلم بفرستید

  • جواد عوض زاده

   سلام
   احتمالا کوئری‌هاتون رو ریست نمیکنید که با هم تداخل ایجاد میکنن

 14. abolfazl پاسخ

  خب چه جوری باید کوئری ها رو ریست کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • جواد عوض زاده

   بعد از اتمام کوئری این تابع رو فراخوانی کنید
   wp_reset_query();

 15. سروش پاسخ

  باسلام
  در سایت شما دیدم مشکل همه حل شد جزع من!
  من فایلی با نام.htaccess پیدا نکردم:( در بعضی از سایت ها گفته شده باید گزینه how Hidden Filesبزنید اما میزنم هم نیست!!!گفتید باید پیشه پوشه هایwp-admin و…باشد اما بازم نیست 🙁 ترو به قران نجاتم بدید خیلی مهمه برام(اگه جواب دادید به ایمیلم بگید ک جواب داده شده)باتشکر 🙁

  • جواد عوض زاده

   سلام
   تو همون پوشه اصلی فایلش رو بسازید، به همین راحتی:)
   یه فایل بدون نام با پسوند htaccess
   پاسخ ها به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال میشن

 16. سروش پاسخ

  باسلام
  حالا باید با اون فایل چکار کنم؟

  • جواد عوض زاده

   شما احتمالا مشکل سطح دسترسی دارید وگرنه خودش باید بسازه
   بعد از اینکه اونو ساختید اگه وردپرس بهش دسترسی داشته باشه خودش اونو پر میکنه. اگه این کار رو نکرد مقدار زیر رو توش کپی کنید

   # BEGIN WordPress
   
   RewriteEngine On
   RewriteBase /
   RewriteRule ^index\.php$ - [L]
   RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
   RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
   RewriteRule . /index.php [L]
   
   # END WordPress
 17. دوست پاسخ

  ممنون و متشکر
  ولی با هیچ کدوم مشکلم حل نشد…!

 18. این نوشته در مطلبی با عنوان رفع خطای 500 وردپرس - دیتا کار منتشر شده است

 19. maryam پاسخ

  man niz ham moshkelam bartaraf nashod albate man ba Magento in moshkel baram pish umade kasi midune javabi bede mamnun misham

 20. shayan پاسخ

  واقعا عالی بود. خیلی ممنون

 21. پوریا پاسخ

  سلام
  با تشکر فراوان،با قراردادن فایل php.ini طبق فرمایش شما ، مشکل رفع شد

 22. ابوالفضل پاسخ

  من هر کاری کردم نشد. اصلا نمیتونم وارد وردپرسم شم. چیکار کنم

 23. محمد پاسخ

  سلام و خسته نباشی
  کار هایی که گفتین رو انجام دادم درست نشد

 24. farzaneh پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من اولxampp را نصب کردو اما به دلیل اینکه ویندوزم ۶۴بیتی بود xampp درست کار نمی کرد به همین دلیل wamp نصب کردم که فعال میشه و چراغ اون هم سبز هست.
  اما میخوام شبکه اجتماعی متن باز elgg را نصب کنم اما در مراحل اولیه نصب با ارور زیر مواجه میشم،لطفا کمکم کنید
  Internal Server Error
  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request

  • جواد عوض زاده

   سلام. زمپ روی ویندوز ۶۴ بیتی مشکلی نداره.
   در مورد elgg هم تجربه‌ای ندارم و نمیتونم کمک خاصی بهتون بکنم

 25. مهسا پاسخ

  سلام من تو گوشیم یه برنامهgoogle+دارم اونجا دوستام پست میذاشتن ولی من زدم حذف نمایه گوگل الان هرچی میرم تو برنامه مینویسه مشکل در اتصال به سرور.میشه کمک کنید؟

  • جواد عوض زاده

   حذف نمایه احتمالا همون حذف پروفایل هست که اگه اینطور باشه شما کلا غیرفعال کردین.

 26. این نوشته در مطلبی با عنوان دریافت پیام خطای Internal Server Error در هنگام ورود به webmail | سایت تفریحی و سرگرمی خبری منتشر شده است

 27. مهرشاد پاسخ

  سلام مهرشاد هستم. مدتی است که تو سایتم کلید ثبت سفارش محصول به محض رفتن موس روی آن شروع به پرش می کند و عمل نمی کند از طرفی کمی پایین تر کلید دیگری ظاهر شده و ان عمل می کند. لطفا راهنمایی بفرمایید که چگونه این نقص را بر طرف کنم. ضمنا از قالب ورد پرس دیوی استفاده کرده ام. با تشکر.

 28. این نوشته در مطلبی با عنوان دلیل دریافت خطای کد 500 در وردپرس چیست؟ | بو|اخبار جدید منتشر شده است

 29. این نوشته در مطلبی با عنوان دلیل دریافت خطای کد 500 در وردپرس چیست؟ | خبر|خرید|فروشگاه|تفریحی|سرگرمی منتشر شده است

 30. این نوشته در مطلبی با عنوان مفهوم خطای ۵۰۰ Internal Server Error چیست؟ | آرچرف | سایت سرگرمی خبری منتشر شده است

 31. آیدا پاسخ

  سلام من موقع نصب تلکرام رو ویندوزم خطای internal server error میده.چی کار کنم؟

 32. این نوشته در مطلبی با عنوان | پروژه های دانشجویی،مقاله،تحقیق جهت بالا بردن سطح آگاهی مخاطبان منتشر شده است

 33. این نوشته در مطلبی با عنوان دلیل دریافت خطای کد 500 در وردپرس چیست؟ | امنیت و نفوذ سرگرمی خبر منتشر شده است

 34. این نوشته در مطلبی با عنوان دریافت پیام خطای Internal Server Error در هنگام ورود به webmail | ریت الزهرا منتشر شده است

 35. H پاسخ

  سلام من ۲بار تلگرام را حذف کردم اما الان میخوام شمارمو بزنم اینخطا میاد نمیدونم باید چیکار کنم مرا راهنمایی کنی متشکر

 36. زهرا پاسخ

  آقا من از کامپیوتر و لب تاپ اینا و چیزایی ک گفتین سردرنمیارم برای من تصویری نشون بدید… من زیاد حذف اکانت کردم با همین پیغام روبرو میشم. ممنون میشم جواب بدید یا ب ایمیلم جواب بدید تصویری فقط

 37. این نوشته در مطلبی با عنوان سرور ق | فارس نتورک منتشر شده است

 38. یاحق پاسخ

  سلام . خسته نباشید ،من یک برنامه ای نصب کردم که بعد از وارد کردن شمارم خطای تلاش مجدد میدهد و نصب نمیشود. راهنمایی کنید.

 39. این نوشته در مطلبی با عنوان آموزش رفع خطای 500 Internal Server Error – خرید وب هاست / BuyWebHost منتشر شده است

 40. بدبخت کسی که فکر کنه دانشگاه رفتی و درس خوندی
  آخه روانی احمق کسی که ارور۵۰۰ داره چطور به کنترل پنل وردپرس بر ه و افزونه ها رو اونجا پاک کنه!!!!!

  واقعا تعطیلیا!!
  حتی آدرس htaccess رو هم نمیدونی کجاس!! مردم رو با کپی پیست مطالب دیگران سر کار گذاشتی!!
  خوشبحال اونایی که از ایران رفتن و دروغگوهای احمق ایرانی مثل تو جلوشون سبز نشد!

 41. خرید ممبر واقعی پاسخ

  سلام
  ممنون انجام دادم درست شد

  بهترین آموزش ها رو در وب سایت شما پیدا میکنم همیشه
  خسته نباشین

 42. milad پاسخ

  سلام ، من این مشکل رو دارم ولی از یه تاریخی این مشکل برای من پیش اومد الان عکس های قدیمی ای که دارم تو گالری مشکلی نداره ولی عکس جدید که اپلود میکنم ERROR 500 میده و داخل پنل Thumbnail درسته ولی روی سایت عکس ها لود نمیشه. خواهشا راهنماییم کنیم ، خیلی زمانم محدوده

 43. احسان پاسخ

  عالی بود مرررررررررررسی

 44. ایران دک پاسخ

  مثل همیشه عالی بود ممنون از سایت خوبتان

 45. سعید پاسخ

  سلام من یه برنامه رو بازی میکردم از وقتی تنظیمات کارخانه زدم نصب میکنم ولی میخوام واربشوم میگه ارتباط باسرور مقدور نیست میخوام بدونم مشکل کجاست
  .

 46. فریدون خسروی نیا پاسخ

  سلام. نرم ابزار خاتم. مربوط به کانون بازنشستگی میخوام. ثبت. نام. کنم‌ نمیشه زیر نوس مینوسه خطای سرور