آموزش تصویری تنظیم حداقل شعله بخاری گازی

2485 روز پیش

شاید این آموزش هیچ ربطی به سایر آموزشهای اینجا نداشته باشه ولی از اونجایی که فکر کردم شاید بدرد یکی مثه خودم بخوره گفتم منتشرش کنم! با توجه به این برف بی سابقه ای که چند روز گذشته تو شمال اومد و لزوم صرفه جویی تو مصرف گاز، گفتم شاید این آموزش کمکی کوچیک به صرفه جویی گاز بکنه! البته نه فقط در زمان کمبود گاز بلکه همیشه.

توجه: برای انجام این آموزش تمامی جوانب احتیاطی را رعایت نموده و در صورت بروز هر گونه مشکل با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.

یه مشکلی که من با بخاری گازی اتاقم داشتم میزان حداقل شعله اون بود. یعنی وقتی شعله رو از روی اون شیر تنظیم داخلی بخاری روی حداقل میزاشتم بازم حداقل شعله بخاری زیاد بود و خیلی وقتا حرارت زیادی توسط بخاری تولید می شد که برای رفع مشکل من شیر اصلی ورودی گاز بخاری رو با دست کم میکردم و با تنظیم اون، شعله بخاری رو کم و زیاد میکردم.(طبق عکس زیر) از اونجایی این روش خوبی نیست و خطرناک هم هست، دیروز وقت کردم و رفتم سراغ بخاری و با چند دقیقه وقت گذاشتم تونستم روش رفع مشکل رو با چرخوندن یه پیچ پیدا کنم!

حداقل شعله بخاری گازی
حداقل شعله بخاری گازی – قبل از عمل!

اگه شما هم احیانا با این مشکل مواجه هستید یا تمایل به اینکار دارین نیاز به یک فازمتر یا یک پیچگوشتی دو سو دارید تا با کمک اون پیچ تنظیم حداقل رو بچرخونید. بخاری دو تا پیچ برای تنظیم شعله خروجی داره که یکی برای تنظیم حداقل و یکی هم برای تنظیم حداکثر شعله خروجی هست. از اونجایی که اکثر بخاری های گازی و شومینه ها دارای یه همچین کنترلی برای تنظیم میزان شعله و حرارت خروجی بخاری یا شومینه هستن پس احتمالا شما هم باید توسط یه چیزی(اسمشو نمیدونم:دی) مثه عکس زیر میزان حرارت رو کم زیاد کنین.

برای شروع باید قاب پلاستیکی مشکی رنگ رو از روش بردارین، خیلی راحت با کشیدن قاب به سمت بیرون اون رو جدا کنید.

حداقل شعله بخاری گازی
ابتدا کلاهک پلاستیکی بزرگ رو با کشیدن به سمت بیرون دربیارید

حالا باید قاب پلاستیکی روی پیچ تنظیم رو بردارید. برای درآوردن اون هم خیلی راحت اون رو به سمت بیرون بکشید.

حداقل شعله بخاری گازی
حالا که قاب پلاستیکی رو درآوردین باید قسمت پلاستیکی شیر تنظیم رو هم دربیارین

همونطور که تو عکس زیر مشخص کردم دوتا پیچ برای تنظیم هست که پیچ کوچیک برای تنظیم حداقل و پیچ بزرگ برای تنظیم حداکثر شعله خروجی گاز هست.

تنظیم حداقل شعله بخاری گازی
طبق نوشته توی عکس پیچ تنظیم حداقل شعله رو به آرامی به سمت راست بچرخونید تا حداقل شعله کم بشه

برای تنظیم حداقل شعله بخاری، فازمتر یا دوسوی خودتون رو روی پیچ کوچیک بزارید و اون رو یواش ببندید، یعنی از چپ به راست بچرخونید. هنگام چرخوندن نگاهتون به شعله باشه. می بینید که یواش یواش میزان شعله کم میشه، با این کار به راحتی می تونید حداقل شعله بخاری رو تنظیم کنید. یادتون باشه حداقلش رو خیلی کم نکنید چون ممکنه با یه باد کوچیک خاموش شده و منجر به نشت گاز بشه! بعد از انجام این تغییر احساس کردم با تغییر حداقل باید میزان حداکثر هم کم بشه، برای تنظیم حداکثر هم پیچ بزرگ نشون داده شده توی عکس رو بچرخونید. برای کم کردن حداکثر شعله بخاری باید پیچش رو یکم بیشتر بچرخونید!

حداقل شعله بخاری گازی
حداقل شعله بخاری گازی – بعد از عمل!

توجه: در هنگام تنظیم حداقل شعله موارد ایمنی را رعایت کرده و پس از اتمام کار برای جلوگیری از نشت احتمالی گاز به دقت بخاری را چک کنید.

 1. زینال پاسخ

  عالی بود

 2. محمدصادق پاسخ

  آموزش خیلی خوبی بود تشکر از آموزش خوبتان

  • علی

   با سلام چگونگی تبدیل بخاری گازی ۴۸۱ آبسال از کپسول به شهری را می خواستم .

 3. مجید پاسخ

  سلام وخسته نباشید خدمت شما.یه بخاری نیک کالا دارم یه طرف شعله زیاده یه طرف کم لطفا راهنمایی کنید

 4. بهرام پاسخ

  سلام
  سیستم ترموکوپل را کلا باز کردم و آوردم بیرون از محفظه بخاری گازی و تمیز کردم و بعد از قرار دادن آن روی بخاری نمیدونم چرا اون قسمت که از بیرون لوله فلزی میاد برعکس قرار گرفته و جفت و جور نمیشه مدل بخاری محیا گاز ۱۰۰۰۰ رخسار هست
  لطفا راهنمایی کنید بصورت تصویر یا فیلم
  شماره واتساپ من ۰۹۳۵۲۵۶۳۳۱۳

 5. غلامرضا پاسخ

  سپاسگزارم، کاربردی بود و دقیق

 6. محسن پاسخ

  سلام آموزش خیلی خوبی بود. ولی من انجام دادم.یه مقدار کمی بوی گاز میده

 7. Moslem پاسخ

  باسلام:
  بخاری ک روشن میکنم شمع روشن میشود ‌اما درحال چرخاندن سوکت که شعله ثابت بماند شعله خواموش میشود.چاره چیه؟ ممنون از همکاریتون

 8. راشل پاسخ

  سلام مهندس
  من نمیتونم درب پلاستیکیه پیچ تنظیم رو در بیآرم میخام فیلترش تعویض کنم. شعله شمعک خیلی کمه در ضمن بعد اینکه بخاری کامل روشن میشه بعد از چند ساعت خاموش میشه علتش مربوط به فیلتر میشه؟؟

 9. پورسوقات پاسخ

  سلام
  شعله بخاری من یه سمتش بلنده یه سمت کوتاه .
  و وقتی که میخوام از شمعک ببرم رو شعله اول فوری روشن نمیشه بعد یهو روشن میشه و ترسناکه
  مشکلش چیه؟ ممنون میشم جواب بدین